WP Rocket 3.22.1 - en to nl_NL translation catalogue (671 entries)

note: Description of the plugin
en: The best WordPress performance plugin.
nl_NL: De beste WordPress prestatieplugin.

note: Translators: %s = Hosting name.
en: Your site is hosted on %s, we have enabled Varnish auto-purge for compatibility.
nl_NL: Je wordt gehost met %s, we hebben het automatisch legen van Varnish voor compatibiliteit ingeschakeld.

en: Cloudflare did not provide any reply. Please try again later.
nl_NL: Cloudflare gaf geen reactie. Probeer het op een later moment nogmaals.

en: Cloudflare unexpected response
nl_NL: Cloudflare onverwachte reactie

en: Missing Cloudflare result.
nl_NL: Ontbrekend Cloudflare resultaat.

en: Incorrect Cloudflare email address or API key.
nl_NL: Ongeldig Cloudflare e-mailadres of API-sleutel.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
nl_NL: Lees de %1$sdocumentatie%2$s voor verdere begeleiding.

en: Incorrect Cloudflare Zone ID.
nl_NL: Ongeldige Cloudflare Zone ID.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Cloudflare email and/or API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
nl_NL: Cloudflare e-mail en/of API-sleutel zijn niet ingesteld. Lees de %1$sdocumentatie%2$s voor verdere uitleg.

en: Missing Cloudflare Zone ID.
nl_NL: Cloudflare Zone ID mist.

en: It looks like your domain is not set up on Cloudflare.
nl_NL: Het lijkt er op dat jouw domein niet is ingesteld bij Cloudflare.

en: days
nl_NL: dagen

en: seconds
nl_NL: seconden

en: minutes
nl_NL: minuten

en: hours
nl_NL: uren

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudflare cache successfully purged.
nl_NL: %1$sWP Rocket:%2$s Cloudflare cache succesvol geleegd.

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare development mode error: %s
nl_NL: Fout bij Cloudflare ontwikkelmodus: %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare development mode %s
nl_NL: Cloudflare ontwikkelmodus %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare cache level error: %s
nl_NL: Fout bij Cloudflare cache-niveau: %s

[ctx: Cloudflare caching level]
en: standard
nl_NL: standaard

note: translators: %s is the caching level returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare cache level set to %s
nl_NL: Cache-niveau van Cloudflare ingesteld op %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare rocket loader error: %s
nl_NL: Fout bij Cloudflare Rocket Loader: %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare rocket loader %s
nl_NL: Cloudflare Rocket Loader %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare browser cache error: %s
nl_NL: Fout bij Cloudflare browsercache: %s

note: translators: %s is the message returned by the CloudFlare API.
en: Cloudflare browser cache set to %s
nl_NL: Cloudflare browsercache ingesteld op %s

note: translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s Optimal settings activated for Cloudflare:
nl_NL: %1$sWP Rocket:%2$s optimale instellingen geactiveerd voor Cloudflare:

note: translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s Optimal settings deactivated for Cloudflare, reverted to previous settings:
nl_NL: %1$sWP Rocket:%2$s optimale instellingen uitgeschakeld voor Cloudflare, teruggezet naar vorige instellingen:

note: translators: %s is the error message returned by the API.
en: Sucuri cache purge error: %s
nl_NL: Sucuri cache legen foutmelding: %s

en: The Sucuri cache is being cleared. Note that it may take up to two minutes for it to be fully flushed.
nl_NL: De Sucuri cache wordt geleegd. Let er op dat het tot twee minuten kan duren voordat deze volledig is doorgespoeld.

en: Sucuri firewall API key was not found.
nl_NL: Sucuri firewall API-sleutel is niet gevonden.

en: Sucuri firewall API key is invalid.
nl_NL: Sucuri firewall API-sleutel is ongeldig.

note: translators: %s is an error message.
en: Error when contacting Sucuri firewall API. Error message was: %s
nl_NL: Fout bij contact met Sucuri firewall API. Foutmelding was: %s

en: Could not get a response from the Sucuri firewall API.
nl_NL: Kon geen antwoord krijgen van de Sucuri firewall API.

en: Got an invalid response from the Sucuri firewall API.
nl_NL: Kreeg een ongeldig antwoord van de Sucuri firewall API.

en: The Sucuri firewall API returned an unknown error.
nl_NL: De Sucuri firewall API heeft een onbekende fout geretourneerd.

note: translators: %s is an error message.
en: The Sucuri firewall API returned the following error: %s | The Sucuri firewall API returned the following errors: %s
nl_NL[0]: De Sucuri firewall API heeft de volgende fout geretourneerd: %s
nl_NL[1]: De Sucuri firewall API heeft de volgende fouten geretourneerd: %s

note: Translators: %1$s = plugin name(s), %2$s = opening <a> tag, %3$s = closing </a> tag.
en: You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s. | You are using %1$s to serve WebP images so you do not need to enable this option. %2$sMore info%3$s %4$s If you prefer to have WP Rocket serve WebP for you instead, please disable WebP display in %1$s.
nl_NL[0]: Je gebruikt %1$s om WebP-afbeeldingen weer te geven, dus je hoeft deze optie niet in te schakelen. %2$sMeer info%3$s %4$s Als je liever hebt dat WP Rocket WebP voor je serveert, schakel dan WebP-weergave uit in %1$s.
nl_NL[1]: Je gebruikt %1$s om WebP-afbeeldingen weer te geven, dus je hoeft deze optie niet in te schakelen. %2$sMeer info%3$s %4$s Als je liever hebt dat WP Rocket WebP voor je serveert, schakel dan WebP-weergave uit in %1$s.

en: WebP cache is disabled by filter.
nl_NL: WebP-cache is uitschakelt door een filter.

note: Translators: %1$s = plugin name(s), %2$s = opening <a> tag, %3$s = closing </a> tag.
en: You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. If you want WP Rocket to serve them for you, activate this option. %2$sMore info%3$s
nl_NL[0]: Je gebruikt %1$s om afbeeldingen te converteren naar WebP. Als je wilt dat WP Rocket ze voor je serveert, activeer dan deze optie. %2$sMeer info%3$s
nl_NL[1]: Je gebruikt %1$s om afbeeldingen te converteren naar WebP. Als je wilt dat WP Rocket ze voor je serveert, activeer dan deze optie. %2$sMeer info%3$s

note: Translators: %1$s = plugin name(s), %2$s = opening <a> tag, %3$s = closing </a> tag.
en: You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s | You are using %1$s to convert images to WebP. WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images. %2$sMore info%3$s
nl_NL[0]: Je gebruikt %1$s om afbeeldingen te converteren naar WebP. WP Rocket maakt aparte cache-bestanden aan om je WebP-afbeeldingen te serveren. %2$sMeer info%3$s
nl_NL[1]: Je gebruikt %1$s om afbeeldingen te converteren naar WebP. WP Rocket maakt aparte cache-bestanden aan om je WebP-afbeeldingen te serveren. %2$sMeer info%3$s

note: Translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %5$sWe have not detected any compatible WebP plugin!%6$s%4$s If you don’t already have WebP images on your site consider using %3$sImagify%2$s or another supported plugin. %1$sMore info%2$s %4$s If you are not using WebP do not enable this option.
nl_NL: %5$sWe hebben geen compatibele WebP-plugin gevonden!%6$s%4$s Als je nog geen WebP-afbeeldingen op je site hebt, kun je overwegen om %3$sImagify%2$s of een andere ondersteunde plugin te gebruiken. %1$sMeer info%2$s %4$s Als je geen WebP gebruikt, schakel deze optie dan niet in.

en: WP Rocket will create separate cache files to serve your WebP images.
nl_NL: WP Rocket maakt aparte cache-bestanden voor het serveren van je WebP afbeeldingen.

en: Support
nl_NL: Ondersteuning

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Clear this cache
nl_NL: Deze cache legen

en: Settings import failed: you do not have the permissions to do this.
nl_NL: Instellingen importeren mislukt: je hebt geen toestemming om dit te doen.

en: Settings import failed: no file uploaded.
nl_NL: Instellingen importeren mislukt: geen bestand geüpload.

en: Settings import failed:
nl_NL: Importeren van instellingen mislukt:

en: Settings import failed: unexpected file content.
nl_NL: Importeren van instellingen mislukt: inhoud van het bestand is onjuist.

en: Settings imported and saved.
nl_NL: Instellingen geïmporteerd en opgeslagen.

en: Excluded CSS Files
nl_NL: Uitgesloten CSS-bestanden

en: Excluded Inline JavaScript
nl_NL: Uitgesloten inline JavaScript

en: Excluded JavaScript Files
nl_NL: Uitgesloten JavaScript-bestanden

en: Defer JavaScript Files
nl_NL: JavaScript-bestanden uitstellen

en: Excluded Delay JavaScript Files
nl_NL: Uitgesloten JavaScript-bestanden uitstellen

en: Never Cache URL(s)
nl_NL: Nooit URL(s) cachen

en: Never Cache User Agent(s)
nl_NL: Nooit user agent(s) cachen

en: Always Purge URL(s)
nl_NL: Altijd URL(s) legen

en: Exclude files from CDN
nl_NL: Sluit bestanden uit van CDN

en: The following pattern is invalid and has been removed: | The following patterns are invalid and have been removed:
nl_NL[0]: Het volgende patroon is ongeldig en is verwijderd:
nl_NL[1]: De volgende patronen zijn ongeldig en zijn verwijderd:

en: More info
nl_NL: Meer informatie

en: Clear cache
nl_NL: Cache legen

note: translators: %1$s WP Rocket plugin name; %2$s = file name.
en: <strong>%1$s</strong> has not been deactivated due to missing writing permissions.<br>
    Make <strong>%2$s</strong> writeable and retry deactivation, or force deactivation now:
nl_NL: <strong>%1$s</strong> is door ontbrekende schrijfrechten niet gedeactiveerd.<br>
    Maak <strong>%2$s</strong> schrijfbaar en probeer deactivatie nogmaals of forceer deactivatie nu:

note: translators: %s is WP Rocket plugin name.
en: <strong>%s</strong>: One or more plugins have been enabled or disabled, clear the cache if they affect the front end of your site.
nl_NL: <strong>%s</strong>: één of meerdere plugins zijn in- of uitgeschakeld, leeg de cache als dit van invloed is op de frontend van je site.

note: translators: %s is WP Rocket plugin name.
en: <strong>%s</strong>: The following plugins are not compatible with this plugin and may cause unexpected results:
nl_NL: <strong>%s</strong>: de volgende plugins zijn niet compatibel met deze plugin en kunnen onverwachte resultaten veroorzaken:

en: Deactivate
nl_NL: Deactiveren

en: WP Rocket Footer JS is not an official add-on. It prevents some options in WP Rocket from working correctly. Please deactivate it if you have problems.
nl_NL: WP Rocket Footer JS is geen officiële add-on. Het voorkomt dat sommige opties in WP Rocket correct werken. Deactiveer het als je problemen ondervindt.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Endurance Cache is currently enabled, which will conflict with WP Rocket Cache. Please set the Endurance Cache cache level to Off (Level 0) on the %1$sSettings > General%2$s page to prevent any issues.
nl_NL: Endurance Cache is momenteel ingeschakeld, wat zal conflicteren met WP Rocket Cache. Zet het Endurance Cache cache niveau op Off (Niveau 0) op de %1$sInstellingen > Algemeen%2$s pagina om problemen te voorkomen.

note: translators: %1$s WP Rocket plugin name; %2$s = opening link; %3$s = closing link
en: %1$s: A custom permalink structure is required for the plugin to work properly. %2$sGo to permalinks settings%3$s
nl_NL: %1$s: een aangepaste permalinkstructuur is vereist door de plugin om juist te werken. %2$sGa naar permalink-instellingen%3$s

note: translators: %s = plugin name.
en: %s could not modify the .htaccess file due to missing writing permissions.
nl_NL: %s kon het .htaccess-bestand niet wijzigen vanwege ontbrekende schrijfrechten.

note: translators: This is a doc title! %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Troubleshoot: %1$sHow to make system files writeable%2$s
nl_NL: Probleemoplossing: %1$shoe maak je systeembestanden schrijfbaar%2$s

en: Don’t worry, WP Rocket’s page caching and settings will still function correctly.
nl_NL: Maak je geen zorgen, de pagina caching en instellingen van WP Rocket zullen nog steeds correct functioneren.

en: For optimal performance, adding the following lines into your .htaccess is recommended (not required):
nl_NL: Voor optimale prestaties is het aanbevolen (niet verplicht) om de volgende regels toe te voegen aan je .htaccess:

en: Would you allow WP Rocket to collect non-sensitive diagnostic data from this website?
nl_NL: Wil je toestaan dat WP Rocket niet-gevoelige diagnostische gegevens van deze website verzameld?

en: This would help us to improve WP Rocket for you in the future.
nl_NL: Dit helpt ons bij het verbeteren van WP Rocket in de toekomst.

note: translators: button text, click will expand data collection preview
en: What info will we collect?
nl_NL: Welke informatie zullen we verzamelen?

en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect if granted permission. WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
nl_NL: Hieronder is een gedetailleerd overzicht van alle gegevens die WP Rocket zal verzamelen na toestemming. WP Rocket zal nooit domeinnamen of e-mailadressen versturen (behalve voor validatie van licentie), IP-adressen of API-sleutels van derde partijen.

note: translators: button text for data collection opt-in
en: Yes, allow
nl_NL: Ja, toestaan

note: translators: button text for data collection opt-in
en: No, thanks
nl_NL: Nee, bedankt

note: translators: %s = plugin name.
en: %s: Cache cleared.
nl_NL: %s: cache geleegd.

note: translators: %s = plugin name.
en: %s: Post cache cleared.
nl_NL: %s: berichtencache geleegd.

note: translators: %s = plugin name.
en: %s: Term cache cleared.
nl_NL: %s: term-cache geleegd.

note: translators: %s = plugin name).
en: %s: User cache cleared.
nl_NL: %s: gebruikerscache geleegd.

en: Dismiss this notice
nl_NL: Negeer deze melding

en: Clear Used CSS
nl_NL: Gebruikte CSS legen

en: Stop Preload
nl_NL: Stop preloaden

en: Turn on Remove Unused CSS
nl_NL: Verwijder ongebruikte CSS inschakelen

en: Enable “Separate Cache Files for Mobile Devices” now
nl_NL: Schakel nu "Cache-bestanden voor mobiele apparaten scheiden" in

en: Force deactivation
nl_NL: Deactivatie forceren

en: The following code should have been written to this file:
nl_NL: De volgende code moest naar dit bestand worden geschreven:

note: translators: %s = plugin name.
en: %s cannot configure itself due to missing writing permissions.
nl_NL: %s kan zichzelf door ontbrekende schrijfrechten niet configureren.

note: translators: %s = file/folder name
en: Affected file/folder: %s
nl_NL: Betreffend(e) bestand/map: %s

en: The debug file could not be deleted.
nl_NL: Het debug-bestand kan niet verwijderd worden.

note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = Plugin version.
en: To function properly, %1$s %2$s requires at least:
nl_NL: Om goed te kunnen functioneren. %1$s %2$s vereist tenminste:

note: Translators: %1$s = PHP version required.
en: PHP %1$s. To use this WP Rocket version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %1$s or higher.
nl_NL: PHP %1$s. Als je deze WP Rocket versie wilt gebruiken, vraag dan je webhost hoe je je server kunt upgraden naar PHP %1$s of hoger.

note: Translators: %1$s = WordPress version required.
en: WordPress %1$s. To use this WP Rocket version, please upgrade WordPress to version %1$s or higher.
nl_NL: WordPress %1$s. Om deze versie van WP Rocket te gebruiken, raden wij je aan om WordPress te updaten naar versie %1$s of hoger.

en: If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
nl_NL: Als je niet kan upgraden, kan je teruggaan naar de vorige versie door op de knop hieronder te klikken.

note: Translators: %s = Previous plugin version.
en: Re-install version %s
nl_NL: Versie %s opnieuw installeren

note: translators: %s is the plugin name.
en: %s Update Rollback
nl_NL: %s-update terugdraaien

note: translators: %1$s = missing tags;
en: Failed to detect the following requirement in your theme: closing %1$s. | Failed to detect the following requirements in your theme: closing %1$s.
nl_NL[0]: De volgende vereiste in je thema is niet gedetecteerd: sluiten %1$s.
nl_NL[1]: De volgende vereisten in je thema zijn niet gedetecteerd: sluiting %1$s.

en: Clear and Preload Cache
nl_NL: Cache legen en preloaden

en: Clear Cache
nl_NL: Cache legen

en: All languages
nl_NL: Alle talen

en: Clear this post
nl_NL: Dit bericht legen

en: Purge this URL
nl_NL: Deze URL legen

en: Purge Sucuri cache
nl_NL: Sucuri cache legen

en: Purge RocketCDN cache
nl_NL: RocketCDN cache legen

en: Documentation
nl_NL: Documentatie

en: Activated
nl_NL: Geactiveerd

en: Install
nl_NL: Installeren

en: Get it Now
nl_NL: Nu verkrijgen

en: Activate
nl_NL: Activeren

en: Optimize Performance
nl_NL: Prestaties optimaliseren

en: Speed Up Your Website, Instantly
nl_NL: Versnel je site, direct

en: WP Rocket is the easiest way to make your WordPress website faster and boost your Google PageSpeed score. Get more traffic, better engagement, and higher conversions effortlessly.
nl_NL: WP Rocket is de eenvoudigste manier om je WordPress site sneller te maken en je Google PageSpeed score een boost te geven. Verkrijg moeiteloos meer verkeer, een betere betrokkenheid en hogere conversies.

en: Speed Up Your Website With Lighter Images
nl_NL: Versnel je site met lichtere afbeeldingen

en: Boost Traffic
nl_NL: Verkeer boosten

en: The Swiss Army Knife of SEO Tools
nl_NL: Het zakmes van SEO gereedschappen

en: Protect & Secure
nl_NL: Bescherm & beveilig

en: The Easiest Way to Protect Your Website
nl_NL: De gemakkelijkste manier om je site te beschermen

en: Activate Imagify
nl_NL: Imagify activeren

en: Install Imagify for Free
nl_NL: Imagify gratis installeren

en: Speed up your website and boost your SEO by reducing image file sizes without losing quality with Imagify.
nl_NL: Versnel je website en boost je SEO door het verkleinen van groottes van afbeeldingsbestanden zonder de kwaliteit te verliezen met Imagify.

en: More details
nl_NL: Meer details

note: translators: %d is the number of pages preloaded.
en: Sitemap preload: %d pages have been cached.
nl_NL: Preloaden sitemap: %d pagina's zijn gecachet.

note: translators: %d = Number of pages preloaded.
en: Sitemap preload: %d uncached pages have now been preloaded. (refresh to see progress)
nl_NL: Preloaden sitemap: %d niet-gecachete pagina's zijn nu gepreload. (Vernieuw om voortgang te bekijken)

note: translators: %s is an URL.
en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WP-Rocket.me or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, <a href="%s">contact support</a>.
nl_NL: Er deed zich een onverwachte fout voor. Er kan iets mis zijn met WP-Rocket.me of de configuratie van deze server. Als je deze problemen blijft houden, <a href="%s">neem dan contact op met onze ondersteuning</a>.

en: Choose a domain from the list
nl_NL: Kies een domein uit de lijst

en: No domain available in your Cloudflare account
nl_NL: Geen domein beschikbaar in je Cloudflare account

en: Curl is disabled on your server. Please ask your host to enable it. This is required for the Cloudflare Add-on to work correctly.
nl_NL: Curl is uitgeschakeld op je server. Vraag je host om het in te schakelen. Dit is nodig om de Cloudflare add-on correct te laten werken.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Cloudflare email, API key and Zone ID are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
nl_NL: Cloudflare e-mail, API-sleutel en Zone-ID zijn niet ingesteld. Lees de %1$sdocumentatie%2$s voor meer informatie.

note: translators: %1$s = opening link; %2$s = closing link
en: Cloudflare email and API key are not set. Read the %1$sdocumentation%2$s for further guidance.
nl_NL: Cloudflare e-mail en API-sleutel zijn niet ingesteld. Lees de %1$sdocumentatie%2$s voor meer informatie.

en: Connection to Cloudflare failed
nl_NL: Verbinding naar Cloudflare mislukt

en: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare cache successfully purged.
nl_NL: <strong>WP Rocket:</strong> Cloudflare cache succesvol geleegd.

en: The following scheduled event failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended: | The following scheduled events failed to run. This may indicate the CRON system is not running properly, which can prevent some WP Rocket features from working as intended:
nl_NL[0]: De volgende geplande gebeurtenis mislukt. Dit kan erop wijzen dat het CRON-systeem niet goed werkt, waardoor sommige functies van WP Rocket niet werken zoals bedoeld:
nl_NL[1]: De volgende geplande gebeurtenissen zijn niet uitgevoerd. Dit kan erop wijzen dat het CRON-systeem niet goed werkt, waardoor sommige functies van WP Rocket niet werken zoals bedoeld:

en: Please contact your host to check if CRON is working.
nl_NL: Neem contact op met je host om te controleren of CRON werkt.

en: OPcache purge failed.
nl_NL: OPcache legen mislukt.

en: OPcache successfully purged
nl_NL: OPcache succesvol geleegd

en: Yoast SEO XML sitemap
nl_NL: Yoast SEO XML-sitemap

note: translators: %s = Name of the plugin. translators: %s = plugin name, e.g. Yoast SEO.
en: We automatically detected the sitemap generated by the %s plugin. You can check the option to preload it.
nl_NL: We hebben de gegeneerde sitemap door de %s-plugin automatisch gedetecteerd. Je kunt de optie om het te preloaden aanvinken.

note: translators: 1 and 3 are link openings, 2 is a link closing.
en: %1$sReturn to WP Rocket%2$s or %3$sgo to Plugins page%2$s
nl_NL: %1$sKeer terug naar WP Rocket%2$s of %3$sga naar de Plugins pagina%2$s

en: All in One SEO XML sitemap
nl_NL: All in One SEO XML-sitemap

en: The SEO Framework XML sitemap
nl_NL: De SEO Framework XML sitemap

en: Preload the sitemap from the Jetpack plugin
nl_NL: De sitemap van de Jetpack plugin preloaden

en: WP Rocket Options
nl_NL: WP Rocket opties

en: Never cache this page
nl_NL: Deze pagina nooit cachen

en: Activate these options on this post:
nl_NL: Deze opties voor dit bericht activeren:

note: translators: %s is the name of the option.
en: Activate first the %s option.
nl_NL: Activeer eerst de %s-optie.

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: %1$sNote:%2$s None of these options will be applied if this post has been excluded from cache in the global cache settings.
nl_NL: %1$sOpmerking:%2$s geen van deze opties worden toegepast op het moment dat dit bericht is uitgesloten van caching in de globale instellingen.

en: <strong>JS</strong> files with Deferred Loading JavaScript
nl_NL: <strong>JS</strong>-bestanden met uitgesteld laden-JavaScript

en: Add URL
nl_NL: URL toevoegen

en: Settings saved.
nl_NL: Instellingen opgeslagen.

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
nl_NL: Voordat je je importbestand kunt uploaden, moet je de volgende fout oplossen:

note: translators: %s is the maximum upload size set on the current server.
en: Choose a file from your computer (maximum size: %s)
nl_NL: Kies een bestand van je computer (maximale grootte: %s)

en: Upload file and import settings
nl_NL: Bestand uploaden en instellingen importeren

en: Your Cloudflare credentials are valid.
nl_NL: Je Cloudflare referenties zijn geldig.

en: Your Cloudflare credentials are invalid!
nl_NL: Je Cloudflare referenties zijn ongeldig!

en: Save and optimize
nl_NL: Opslaan en optimaliseren

en: Optimize
nl_NL: Optimaliseren

[ctx: screen-reader-text]
en: Note:
nl_NL: Opmerking:

[ctx: screen-reader-text]
en: Performance tip:
nl_NL: Prestatietip:

[ctx: screen-reader-text]
en: Third-party feature detected:
nl_NL: Functie van derde partij gedetecteerd:

[ctx: screen-reader-text]
en: Warning:
nl_NL: Waarschuwing:

[ctx: button text]
en: Download settings
nl_NL: Instellingen downloaden

en: Replace site's hostname with:
nl_NL: Hostnaam site vervangen door:

en: reserved for
nl_NL: voorbehouden aan

en: All files
nl_NL: Alle bestanden

en: Images
nl_NL: Afbeeldingen

en: Add CNAME
nl_NL: CNAME toevoegen

en: Watch the video
nl_NL: Bekijk de video

en: Basic
nl_NL: Basis

en: Static Files
nl_NL: Statische bestanden

en: Advanced
nl_NL: Geavanceerd

en: Preload
nl_NL: Preloaden

en: License
nl_NL: Licentie

note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = Plugin version, %3$s = PHP version required.
en: %1$s %2$s requires at least PHP %3$s to function properly. To use this version, please ask your web host how to upgrade your server to PHP %3$s or higher. If you are not able to upgrade, you can rollback to the previous version by using the button below.
nl_NL: %1$s %2$s vereist minstens PHP %3$s om juist te functioneren. Om deze versie te gebruiken, moet je je webhost vragen hoe je je server naar PHP %3$s of hoger kunt upgraden. Als je niet kunt upgraden, kun je naar de vorige versie terugdraaien door de knop hieronder te gebruiken.

note: translators: 1: PHP class name, 2: version number, 3: replacement class name.
en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
nl_NL: De aangeroepen klasse %1$s is <strong>verouderd</strong> sinds versie %2$s! Gebruik in plaats daarvan %3$s.

note: translators: 1: PHP class name, 2: version number.
en: The called class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s!
nl_NL: De aangeroepen klasse %1$s is <strong>vervallen</strong> sinds versie %2$s!

en: weekly
nl_NL: wekelijks

en: Revisions
nl_NL: Revisies

en: Auto Drafts
nl_NL: Automatische concepten

en: Trashed Posts
nl_NL: Verwijderde berichten

en: Spam Comments
nl_NL: Spam reacties

en: Trashed Comments
nl_NL: Verwijderde reacties

en: Tables
nl_NL: Tabellen

en: monthly
nl_NL: maandelijks

en: Database optimization process is running
nl_NL: Proces voor optimalisatie database draait

en: Database optimization process is complete. Everything was already optimized!
nl_NL: Proces voor optimalisatie database is voltooid. Alles was al geoptimaliseerd!

en: Database optimization process is complete. List of optimized items below:
nl_NL: Proces voor optimalisatie database is voltooid. Lijst van geoptimaliseerde items hieronder:

note: translators: %1$d = number of items optimized, %2$s = type of optimization
en: %1$d %2$s optimized.
nl_NL: %1$d %2$s geoptimaliseerd.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = <a>, %4$s = </a>.
en: %1$sWP Rocket:%2$s We detected that the website domain has changed. The configuration files must be regenerated for the page cache and all other optimizations to work as intended. %3$sLearn More%4$s
nl_NL: %1$sWP Rocket:%2$s we hebben gedetecteerd dat het domein van de site is gewijzigd. De configuratiebestanden moeten opnieuw worden aangemaakt om de paginacache en alle andere optimalisaties te laten werken zoals bedoeld. %3$sLeer meer%4$s

en: Regenerate WP Rocket configuration files now
nl_NL: WP Rocket configuratiebestanden nu opnieuw genereren

en: No Subscription
nl_NL: Geen abonnement

en: Next Billing Date
nl_NL: Volgende facturatiedatum

en: Save Changes
nl_NL: Wijzigingen opslaan

en: Validate License
nl_NL: Valideer licentie

en: Unavailable
nl_NL: Niet beschikbaar

en: API key
nl_NL: API-sleutel

en: Email address
nl_NL: E-mailadres

en: Get help, account info
nl_NL: Krijg hulp, accountinformatie

en: File Optimization
nl_NL: Bestandsoptimalisatie

en: Optimize CSS & JS
nl_NL: CSS & JS optimaliseren

note: translators: %1$s = type of minification (HTML, CSS or JS), %2$s = “WP Rocket”.
en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable this option in Autoptimize.
nl_NL: %1$s Verkleinen is momenteel geactiveerd in <strong>Autoptimize</strong>. Als je %2$s's verkleinen wilt gebruiken, schakel deze optie dan uit in Autoptimaliseren.

en: CSS Files
nl_NL: CSS-bestanden

en: JavaScript Files
nl_NL: JavaScript-bestanden

note: translators: %1$s = type of minification (HTML, CSS or JS), %2$s = “WP Rocket”.
en: %1$s Minification is currently activated in <strong>Autoptimize</strong>. If you want to use %2$s’s minification, disable those options in Autoptimize.
nl_NL: %1$s Verkleinen is momenteel geactiveerd in <strong>Autoptimize</strong>. Als je %2$s's verkleinen wilt gebruiken, schakel deze opties dan uit in Autoptimaliseren.

note: translators: %1$s = opening </a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Also, please check our %1$sdocumentation%2$s for a list of compatibility exclusions.
nl_NL: Raadpleeg ook onze %1$sdocumentatie%2$s voor een lijst met compatibiliteitsuitsluitingen.

en: Internal scripts are excluded by default to prevent issues. Remove them to take full advantage of this option.
nl_NL: Interne scripts worden standaard uitgesloten om problemen te voorkomen. Verwijder ze om deze optie volledig te benutten.

note: translators: %1$s = opening </a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: If this causes trouble, restore the default exclusions, found %1$shere%2$s
nl_NL: Als dit problemen veroorzaakt, herstel dan de standaard uitsluitingen, te vinden %1$shier%2$s

en: Minify CSS files
nl_NL: CSS-bestanden verkleinen

en: Minify CSS removes whitespace and comments to reduce the file size.
nl_NL: CSS verkleinen verwijdert witruimte en reacties om de bestandsgrootte te verminderen.

en: Specify URLs of CSS files to be excluded from minification (one per line).
nl_NL: Geef URL's op van CSS-bestanden die moeten worden uitgesloten van verkleinen (één per regel).

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).css wildcards to exclude all CSS files located at a specific path.
nl_NL: <strong>Intern:</strong> het domeindeel van de URL wordt automatisch gestript. Gebruik (.*).css wildcards om alle CSS-bestanden op een specifiek pad uit te sluiten.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external CSS. %1$sMore info%2$s
nl_NL: <strong>3e partij:</strong> gebruik het volledige URL-pad of alleen de domeinnaam om externe CSS uit te sluiten. %1$sMeer informatie%2$s

en: Optimize CSS delivery
nl_NL: CSS-levering optimaliseren

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance, but limited only to the users with active license.
nl_NL: CSS-levering optimaliseren elimineert render-blocking CSS op je site. Er kan maar één methode worden geselecteerd. Ongebruikte CSS verwijderen wordt aanbevolen voor optimale prestaties, maar is beperkt tot gebruikers met een actieve licentie.

en: Optimize CSS delivery eliminates render-blocking CSS on your website. Only one method can be selected. Remove Unused CSS is recommended for optimal performance.
nl_NL: CSS-levering optimaliseren elimineert render-blocking CSS op je site. Er kan maar één methode worden geselecteerd. Ongebruikte CSS verwijderen wordt aanbevolen voor optimale prestaties.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Optimize CSS Delivery features are disabled on local environments. %1$sLearn more%2$s
nl_NL: CSS-leverfuncties optimaliseren zijn uitgeschakeld op lokale omgevingen. %1$sLeer meer%2$s

en: Remove Unused CSS
nl_NL: Ongebruikte CSS verwijderen

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Removes unused CSS per page and helps to reduce page size and HTTP requests. Recommended for best performance. Test thoroughly! %1$sMore info%2$s
nl_NL: Verwijdert ongebruikte CSS per pagina en helpt de paginagrootte en HTTP-verzoeken te verminderen. Aanbevolen voor de beste prestaties. Test grondig! %1$sMeer informatie%2$s

en: This could break things!
nl_NL: Dit kan dingen breken!

en: If you notice any errors on your website after having activated this setting, just deactivate it again, and your site will be back to normal.
nl_NL: Als je fouten op je website opmerkt na het activeren van deze instelling, deactiveer het dan gewoon en je site zal weer als normaal zijn.

en: Activate Remove Unused CSS
nl_NL: Verwijder ongebruikte CSS activeren

en: CSS safelist
nl_NL: CSS veilge lijst

en: Specify CSS filenames, IDs or classes that should not be removed (one per line).
nl_NL: Geef CSS-bestandsnamen, ID's of klassen op die niet verwijderd mogen worden (één per regel).

en: Load CSS asynchronously
nl_NL: CSS asynchroon laden

[ctx: WP Critical CSS compatibility]
note: translators: %1$s = plugin name.
en: Load CSS asynchronously is currently handled by the %1$s plugin. If you want to use WP Rocket’s load CSS asynchronously option, disable the %1$s plugin.
nl_NL: CSS asynchroon laden wordt momenteel afgehandeld door de %1$s plugin. Als je de optie CSS asynchroon laden van WP Rocket wilt gebruiken, schakel dan de %1$s plugin uit.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Generates critical path CSS and loads CSS asynchronously. %1$sMore info%2$s
nl_NL: Genereert kritieke pad CSS en laadt CSS asynchroon. %1$sMeer info%2$s

en: Fallback critical CSS
nl_NL: Terugvallen op kritieke CSS

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Provides a fallback if auto-generated critical path CSS is incomplete. %1$sMore info%2$s
nl_NL: Biedt een vangnet als auto-gegenereerde kritieke pad CSS incompleet is. %1$sMeer info%2$s

en: Minify JavaScript files
nl_NL: JavaScript-bestanden verkleinen

en: Minify JavaScript removes whitespace and comments to reduce the file size.
nl_NL: JavaScript verkleinen verwijderd witruimte en reacties om zo de bestandsgrootte te verlagen.

en: Combine JavaScript files <em>(Enable Minify JavaScript files to select)</em>
nl_NL: Combineer JavaScript-bestanden <em>(Activeer JavaScript verkleinen om te selecteren)</em>

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Combine JavaScript files combines your site’s internal, 3rd party and inline JS reducing HTTP requests. Not recommended if your site uses HTTP/2. %1$sMore info%2$s
nl_NL: JavaScript-bestanden combineren, combineert de interne, 3e partij en inline JS van je site waardoor HTTP-verzoeken worden verminderd. Niet aanbevolen als je site HTTP/2 gebruikt. %1$sMeer info%2$s

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: For compatibility and best results, this option is disabled when delay javascript execution is enabled.
nl_NL: Voor compatibiliteit en de beste resultaten, wordt deze optie uitgeschakeld wanneer JavaScript-uitvoering uitstellen is ingeschakeld.

en: Activate combine JavaScript
nl_NL: Activeer het combineren van JavaScript

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify patterns of inline JavaScript to be excluded from concatenation (one per line). %1$sMore info%2$s
nl_NL: Specificeer patronen of inline JavaScript de uitgesloten moet worden van aaneenschakeling (één per regel). %1$sMeer info%2$s

en: Specify URLs of JavaScript files to be excluded from minification and concatenation (one per line).
nl_NL: Specificeer URL's of JavaScript-bestanden die uitgesloten moeten worden van verkleinen en aaneenschakeling (één per regel).

en: <strong>Internal:</strong> The domain part of the URL will be stripped automatically. Use (.*).js wildcards to exclude all JS files located at a specific path.
nl_NL: <strong>Intern:</strong> het domeindeel van de URL wordt automatisch gestript. Gebruik (.*).js wildcards om alle JS-bestanden op een specifiek pad uit te sluiten.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: <strong>3rd Party:</strong> Use either the full URL path or only the domain name, to exclude external JS. %1$sMore info%2$s
nl_NL: <strong>3e partij:</strong> gebruik het volledige URL-pad of alleen de domeinnaam om externe JS uit te sluiten. %1$sMeer informatie%2$s

en: Load JavaScript deferred
nl_NL: JavaScript uitgesteld laden

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Load JavaScript deferred eliminates render-blocking JS on your site and can improve load time. %1$sMore info%2$s
nl_NL: Uitgesteld JavaScript laden elimineert render-blocking JS op je site en kan de laadtijd verbeteren. %1$sMeer info%2$s

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify URLs or keywords of JavaScript files to be excluded from defer (one per line). %1$sMore info%2$s
nl_NL: Geef URL's of trefwoorden op van JavaScript-bestanden die moeten worden uitgesloten van uitstellen (één per regel). %1$sMeer info%2$s

en: Delay JavaScript execution
nl_NL: JavaScript-uitvoering uitstellen

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Improves performance by delaying the loading of JavaScript files until user interaction (e.g. scroll, click). %1$sMore info%2$s
nl_NL: Verbetert de prestaties door het laden van JavaScript-bestanden uit te stellen tot interactie van de gebruiker (bijv. scrollen, klikken). %1$sMeer info%2$s

en: One-click exclusions
nl_NL: Uitsluitingen met één klik

en: Specify URLs or keywords that can identify inline or JavaScript files to be excluded from delaying execution (one per line).
nl_NL: Geef URL's of trefwoorden op die inline- of JavaScript-bestanden kunnen identificeren die moeten worden uitgesloten van uitvoering uitstellen (één per regel).

en: Performance impact
nl_NL: Prestatie impact

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: It can improve actual and perceived loading time as images, iframes, and videos will be loaded only as they enter (or about to enter) the viewport and reduces the number of HTTP requests. %1$sMore Info%2$s
nl_NL: Het kan de werkelijke en waargenomen laadtijd verbeteren omdat afbeeldingen, iframes en video's alleen worden geladen als ze de viewport binnenkomen (of bijna binnenkomen) en het aantal HTTP-verzoeken vermindert. %1$sMeer info%2$s

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin names.
en: LazyLoad is currently activated in %2$s. If you want to use WP Rocket’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
nl_NL: LazyLoad is op dit moment geactiveerd in %2$s. Als je WP Rocket’s LazyLoad wilt gebruiken, schakel deze optie uit in %2$s.

en: Image Dimensions
nl_NL: Afbeelding afmetingen

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Add missing width and height attributes to images. Helps prevent layout shifts and improve the reading experience for your visitors. %1$sMore info%2$s
nl_NL: Voeg ontbrekende breedte- en hoogteattributen toe aan afbeeldingen. Helpt verschuivingen in de lay-out te voorkomen en de leeservaring voor je bezoekers te verbeteren. %1$sMeer info%2$s

en: Enable for images
nl_NL: Voor afbeeldingen inschakelen

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin names.
en: LazyLoad for images is currently activated in %2$s. If you want to use %1$s’s LazyLoad, disable this option in %2$s.
nl_NL: LazyLoad voor afbeeldingen is op dit moment geactiveerd in %2$s. Als je %1$s’s LazyLoad wilt gebruiken, schakel deze optie uit in %2$s.

en: Enable for CSS background images
nl_NL: Inschakelen voor CSS achtergrondafbeeldingen

en: Enable for iframes and videos
nl_NL: Voor iframes en video's inschakelen

en: Replace YouTube iframe with preview image
nl_NL: YouTube iframe met voorbeeldafbeelding vervangen

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin or themes names.
en: Replace YouTube iframe with preview image is not compatible with %2$s.
nl_NL: Vervang YouTube iframe met een voorbeeldafbeelding is niet compatibel met %2$s.

note: translators: %1$s = “WP Rocket”, %2$s = a list of plugin or themes names.
en: This can significantly improve your loading time if you have a lot of YouTube videos on a page.
nl_NL: Dit kan je laadtijd aanzienlijk verbeteren als je veel YouTube video's op een pagina hebt.

en: Excluded images or iframes
nl_NL: Uitgesloten afbeeldingen of iframes

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify keywords (e.g. image filename, CSS filename, CSS class, domain) from the image or iframe code to be excluded (one per line). %1$sMore info%2$s
nl_NL: Geef trefwoorden op (bijv. bestandsnaam van afbeelding, CSS-bestandsnaam, CSS-klasse, domein) van de uit te sluiten code van de afbeelding of het iframe (één per regel). %1$sMeer info%2$s

en: Add missing image dimensions
nl_NL: Voeg missende afbeelding afmetingen toe

en: Self-host Google Fonts
nl_NL: Google Fonts zelf hosten

en: Generate cache files
nl_NL: Cachebestanden genereren

en: Preload Cache
nl_NL: Cache preloaden

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: When you enable preloading WP Rocket will automatically detect your sitemaps and save all URLs to the database. The plugin will make sure that your cache is always preloaded.
nl_NL: Als je preloaden inschakelt, zal WP Rocket automatisch je sitemaps detecteren en alle URL's opslaan in de database. De plugin zorgt ervoor dat je cache altijd wordt gepreload.

en: Preload Links
nl_NL: Links preloaden

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Link preloading improves the perceived load time by downloading a page when a user hovers over the link. %1$sMore info%2$s
nl_NL: Link preloaden verbeterd de beleving van laadtijden door een pagina te downloaden wanneer een gebruiker over een de link hovert. %1$sMeer info%2$s

en: Activate Preloading
nl_NL: Activeer preloaden

en: Exclude URLs
nl_NL: URL’s uitsluiten

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Specify URLs to be excluded from the preload feature (one per line). %1$sMore info%2$s
nl_NL: Geef URL's op die moeten worden uitgesloten van de preload functie (één per regel). %1$sMeer informatie%2$s

en: Enable link preloading
nl_NL: Link preloaden activeren

en: Advanced Rules
nl_NL: Geavanceerde regels

en: Fine-tune cache rules
nl_NL: Cache-regels verfijnen

en: Sensitive pages like custom login/logout URLs should be excluded from cache.
nl_NL: Gevoelige pagina's zoals gepersonaliseerde login/logout URL's moet uitgesloten worden van de cache.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = plugin name, %3$s closing </a> tag.
en: <br>Cart, checkout and "my account" pages set in <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> will be detected and never cached by default.
nl_NL: <br>De pagina's Winkelwagen, afrekenen en "mijn account" die zijn ingesteld in <strong>%1$s%2$s%3$s</strong> worden standaard gedetecteerd en nooit in de cache opgeslagen.

en: Cache Lifespan
nl_NL: Cache levensduur

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Cache files older than the specified lifespan will be deleted.<br>Enable %1$spreloading%2$s for the cache to be rebuilt automatically after lifespan expiration.
nl_NL: Cache-bestanden die ouder zijn dan de opgegeven levensduur worden verwijderd.<br>Schakel %1$spreloaden in%2$s zodat de cache automatisch wordt herbouwd na het verlopen van de levensduur.

en: Never Cache Cookies
nl_NL: Nooit cookies cachen

en: Cache Query String(s)
nl_NL: Query string(s) cachen

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %1$sCache for query strings%2$s enables you to force caching for specific GET parameters.
nl_NL: %1$sCache voor query strings%2$s stelt je in staat om caching te forceren voor specifieke GET parameters.

en: Specify time after which the global cache is cleared<br>(0 = unlimited )
nl_NL: Specificeer de tijd waarna de volledige cache automatisch wordt geleegd <br> (0 = onbeperkt, niet legen)

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Reduce lifespan to 10 hours or less if you notice issues that seem to appear periodically. %1$sWhy?%2$s
nl_NL: Verlaag de levensduur naar 10 uur of minder als je problemen ondervindt die soms voorkomen. %1$sWaarom?%2$s

en: Hours
nl_NL: Uren

en: Days
nl_NL: Dagen

en: Specify URLs of pages or posts that should never be cached (one per line)
nl_NL: Specificeer URL's of pagina's or berichten die nooit gecachet mogen worden (één per regel)

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to address multiple URLs under a given path.
nl_NL: Het domein deel van de URL wordt automatisch verwijderd.<br>Gebruik (.*) wildcards om meerdere URL's onder een bepaald pad te adresseren.

en: Specify full or partial IDs of cookies that, when set in the visitor's browser, should prevent a page from getting cached (one per line)
nl_NL: Geef volledige of gedeeltelijke ID's op van cookies die, als ze in de browser van de bezoeker zijn ingesteld, moeten voorkomen dat een pagina in de cache wordt opgeslagen (één per regel)

en: Specify user agent strings that should never see cached pages (one per line)
nl_NL: Specificeer user agent-strings die nooit gecachete pagina's moeten zien (één per regel)

en: Use (.*) wildcards to detect parts of UA strings.
nl_NL: Gebruikt (.*)-wildcards om delen van UA-strings te detecteren.

en: Specify URLs you always want purged from cache whenever you update any post or page (one per line)
nl_NL: Specificeer URL's die je altijd uit de cache wilt legen als je een bericht of pagina updatet (één per regel)

en: Specify query strings for caching (one per line)
nl_NL: Specificeer query strings voor caching (één per regel)

en: Optimize, reduce bloat
nl_NL: Optimaliseer, verminder bloat

en: Post Cleanup
nl_NL: Berichten opschonen

en: Post revisions and drafts will be permanently deleted. Do not use this option if you need to retain revisions or drafts.
nl_NL: Bericht revisies en concepten worden definitief verwijderd. Gebruik deze optie niet als je revisies of concepten wilt behouden.

en: Comments Cleanup
nl_NL: Reacties opschonen

en: Spam and trashed comments will be permanently deleted.
nl_NL: Spam en verwijderde reacties worden definitief verwijderd.

en: Transients Cleanup
nl_NL: Transients opschonen

en: Transients are temporary options; they are safe to remove. They will be automatically regenerated as your plugins require them.
nl_NL: Transients zijn tijdelijke opties; ze zijn veilig om te verwijderen. Ze worden opnieuw gegenereerd op het moment dat je plugins deze nodig hebben.

en: Database Cleanup
nl_NL: Database opschonen

en: Reduces overhead of database tables
nl_NL: Verminder de overhead binnen je database tabellen

en: Automatic Cleanup
nl_NL: Automatisch opruimen

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s revision in your database. | %s revisions in your database.
nl_NL[0]: %s revisie in je database.
nl_NL[1]: %s revisies in je database.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s draft in your database. | %s drafts in your database.
nl_NL[0]: %s concept in je database.
nl_NL[1]: %s concepten in je database.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s trashed post in your database. | %s trashed posts in your database.
nl_NL[0]: %s verwijderd bericht in je database.
nl_NL[1]: %s verwijderde berichten in je database.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s spam comment in your database. | %s spam comments in your database.
nl_NL[0]: %s spam reactie in je database.
nl_NL[1]: %s spam reacties in je database.

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s trashed comment in your database. | %s trashed comments in your database.
nl_NL[0]: %s verwijderde reactie in je database.
nl_NL[1]: %s verwijderde reacties in je database.

en: All transients
nl_NL: Alle transients

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s transient in your database. | %s transients in your database.
nl_NL[0]: %s transient in je database.
nl_NL[1]: %s transients in je database.

en: Optimize Tables
nl_NL: Tabellen optimaliseren

note: translators: %s is the number of revisions found in the database. It's a formatted number, don't use %d.
en: %s table to optimize in your database. | %s tables to optimize in your database.
nl_NL[0]: %s te optimaliseren tabel in je database.
nl_NL[1]: %s te optimaliseren tabellen in je database.

en: Schedule Automatic Cleanup
nl_NL: Automatisch opruimen plannen

en: Frequency
nl_NL: Frequentie

en: Daily
nl_NL: Dagelijks

en: Weekly
nl_NL: Wekelijks

en: Monthly
nl_NL: Maandelijks

note: translators: %1$s = opening em tag, %2$l = list of add-on name(s), %3$s = closing em tag.
en: %1$s%2$l Add-on%3$s is currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site. | %1$s%2$l Add-ons%3$s are currently enabled. Configuration of the CDN settings is not required for %2$l to work on your site.
nl_NL[0]: %1$s%2$l Add-on%3$s is momenteel ingeschakeld. Configuratie van de CDN-instellingen is niet nodig om %2$l op je site te laten werken.
nl_NL[1]: %1$s%2$l Add-ons%3$s zijn momenteel ingeschakeld. Configuratie van de CDN-instellingen is niet vereist om %2$l op je site te laten werken.

en: Enable Content Delivery Network
nl_NL: Content Delivery Network inschakelen

en: Specify the CNAME(s) below
nl_NL: Specificeer de CNAME(s) hieronder

en: Control WordPress Heartbeat API
nl_NL: Beheer WordPress Heartbeat API

en: Reducing or disabling the Heartbeat API’s activity can help save some of your server’s resources.
nl_NL: Verminderen of uitschakelen van de Heartbeat API kan helpen bij het besparen van je server's resources.

en: Reduce or disable Heartbeat activity
nl_NL: Verminder of schakel Heartbeat activiteit uit

en: Reducing activity will change Heartbeat frequency from one hit each minute to one hit every 2 minutes.
nl_NL: Verminderen van de Heartbeat frequentie zal ervoor zorgen dat de API van één keer per minuut, naar één keer per 2 minuten uitvoeren wordt ingesteld.

en: Disabling Heartbeat entirely may break plugins and themes using this API.
nl_NL: Volledig uitschakelen van Heartbeat kan problemen geven met plugins en thema's die gebruik maken van deze API.

en: Do not limit
nl_NL: Stel geen limiet in

en: Reduce activity
nl_NL: Verminder activiteit

en: Disable
nl_NL: Uitschakelen

en: Control Heartbeat
nl_NL: Beheer Heartbeat

en: Behavior in backend
nl_NL: Gedrag in de backend

en: Behavior in post editor
nl_NL: Gedrag in de berichten editor

en: Behavior in frontend
nl_NL: Gedrag in de frontend

en: Add more features
nl_NL: Meer functies toevoegen

en: One-click Rocket Add-ons
nl_NL: One-click Rocket add-ons

en: One-Click Add-ons are features extending available options without configuration needed. Switch the option "on" to enable from this screen.
nl_NL: One-click Add-ons zijn functies die beschikbare opties uitbreiden zonder dat configuratie nodig is. Schakel de optie naar "aan" om deze in te schakelen vanuit dit scherm.

en: Rocket Add-ons
nl_NL: Rocket add-ons

en: Rocket Add-ons are complementary features extending available options.
nl_NL: Rocket add-ons zijn aanvullende functies die beschikbare opties uitbreiden.

en: User Cache
nl_NL: Gebruikerscache

en: If you need to create a dedicated set of cache files for each logged-in WordPress user, you must activate this add-on.
nl_NL: Als je voor elke ingelogde WordPress gebruiker een eigen set cache-bestanden moet maken, dan moet je deze add-on activeren.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: User cache is great when you have user-specific or restricted content on your website.<br>%1$sLearn more%2$s
nl_NL: Gebruikerscache is ideaal als je gebruikersspecifieke of afgeschermde inhoud op je website hebt.<br>%1$sLeer meer%2$s

en: Integrate your Cloudflare account with this add-on.
nl_NL: Integreer je Cloudflare account met deze add-on.

en: Provide your account email, global API key, and domain to use options such as clearing the Cloudflare cache and enabling optimal settings with WP Rocket.
nl_NL: Geef je account e-mail, globale API-sleutel en domein op om opties te gebruiken zoals het legen van de Cloudflare cache en het inschakelen van optimale instellingen met WP Rocket.

note: translators: %1$s = opening span tag, %2$s = closing span tag.
en: %1$sPlanning on using Automatic Platform Optimization (APO)?%2$s Just activate the official Cloudflare plugin and configure it. WP Rocket will automatically enable compatibility.
nl_NL: %1$sBen je van plan Automatic Platform Optimization (APO) te gebruiken?%2$s Activeer gewoon de officiële Cloudflare plugin en configureer deze. WP Rocket zal de compatibiliteit automatisch inschakelen.

en: If Varnish runs on your server, you must activate this add-on.
nl_NL: Als Varnish op je server draait, moet je deze add-on activeren.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Varnish cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.<br>%1$sLearn more%2$s
nl_NL: Varnish cache wordt elke keer geleegd als WP Rocket zijn cache leegt, zodat de inhoud altijd up-to-date is.<br>%1$sLeer meer%2$s

en: WebP Compatibility
nl_NL: WebP compatibiliteit

en: Improve browser compatibility for WebP images.
nl_NL: Verbeterde browsercompatibiliteit voor WebP-afbeeldingen.

note: translators: %1$s and %3$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: Enable this option if you would like WP Rocket to serve WebP images to compatible browsers. Please note that WP Rocket cannot create WebP images for you. To create WebP images we recommend %1$sImagify%2$s. %3$sMore info%2$s
nl_NL: Schakel deze optie in als je wilt dat WP Rocket WebP-afbeeldingen serveert aan compatibele browsers. Let er op dat WP Rocket geen WebP-afbeeldingen voor je kan maken. Voor het maken van WebP-afbeeldingen raden we %1$sImagify%2$s aan. %3$sMeer info%2$s

en: Clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
nl_NL: Sucuri cache legen wanneer WP Rocket's cache is geleegd.

en: Provide your API key to clear the Sucuri cache when WP Rocket’s cache is cleared.
nl_NL: Voer je API-sleutel in om de Sucuri cache te legen op het moment dat WP Rocket’s cache wordt geleegd.

en: Synchronize Sucuri cache with this add-on.
nl_NL: Synchroniseer Sucuri cache met deze add-on.

en: Cloudflare credentials
nl_NL: Cloudflare inloggegevens

en: Cloudflare settings
nl_NL: Cloudflare-instellingen

[ctx: Cloudflare]
en: Global API key:
nl_NL: Globale API-sleutel:

[ctx: Cloudflare]
en: Find your API key
nl_NL: Vind je API-code

[ctx: Cloudflare]
en: Account email
nl_NL: Account e-mail

en: Development mode
nl_NL: Development modus

note: translators: %1$s = link opening tag, %2$s = link closing tag.
en: Temporarily activate development mode on your website. This setting will automatically turn off after 3 hours. %1$sLearn more%2$s
nl_NL: Activeer tijdelijk de ontwikkelmodus op je site. Deze instelling wordt na 3 uur automatisch uitgeschakeld. %1$sLeer meer%2$s

en: Optimal settings
nl_NL: Optimale instellingen

en: Automatically enhances your Cloudflare configuration for speed, performance grade and compatibility.
nl_NL: Verbetert automatisch je Cloudflare configuratie voor snelheid, prestatiegraad en compatibiliteit.

en: Relative protocol
nl_NL: Relatief protocol

en: Should only be used with Cloudflare's flexible SSL feature. URLs of static files (CSS, JS, images) will be rewritten to use // instead of http:// or https://.
nl_NL: Mag alleen worden gebruikt met de flexibele SSL-functie van Cloudflare. URL's van statische bestanden (CSS, JS, afbeeldingen) worden herschreven en gebruiken nu // in plaats van http:// of https://.

en: Sucuri credentials
nl_NL: Sucuri gegevens

[ctx: Sucuri]
en: Firewall API key (for plugin), must be in format {32 characters}/{32 characters}:
nl_NL: Firewall API-sleutel (voor plugin), moet het formaat {32 tekens}/{32 tekens} hebben:

[ctx: Sucuri]
en: Find your API key
nl_NL: Vind je API-code

en: Sucuri Add-on: The API key for the Sucuri firewall must be in format <code>{32 characters}/{32 characters}</code>.
nl_NL: Sucuri add-on: de API-sleutel voor de Sucuri firewall moet het formaat <code>{32 tekens}/{32 tekens}</code> hebben.

en: Sorry! Adding /(.*) in Advanced Rules > Never Cache URL(s) was not saved because it disables caching and optimizations for every page on your site.
nl_NL: Sorry! Het toevoegen van /(.*) in Geavanceerde regels > Nooit URL(s) cachen is niet opgeslagen omdat het caching en optimalisaties uitschakelt voor elke pagina op je site.

en: Import, Export, Rollback
nl_NL: Importeren, exporteren, terugzetten

en: Image Optimization
nl_NL: Afbeeldingsoptimalisatie

en: Compress your images
nl_NL: Optimaliseer je afbeeldingen

en: Getting started and how to videos
nl_NL: Aan de slag en how-to videos

en: Build Better, Faster, Safer
nl_NL: Bouw beter, sneller, veiliger

en: WP Rocket Expired Cache Interval
nl_NL: WP Rocket verlopen cacheinterval

en: WP_CACHE value
nl_NL: WP_CACHE waarde

en: The WP_CACHE constant needs to be set to true for WP Rocket cache to work properly
nl_NL: De WP_CACHE constante moet worden ingesteld op true om WP Rocket cache goed te laten werken

en: WP_CACHE is set to true
nl_NL: WP_CACHE is ingesteld op true

en: WP_CACHE is not set
nl_NL: WP_CACHE is niet ingesteld

en: WP_CACHE is set to false
nl_NL: WP_CACHE is ingesteld op false

en: Specify URL(s) of files that should not get served via CDN (one per line).
nl_NL: Specificeer URL(s) van de bestanden die niet via de CDN mogen worden geleverd (één URL per regel)

en: The domain part of the URL will be stripped automatically.<br>Use (.*) wildcards to exclude all files of a given file type located at a specific path.
nl_NL: Het domein gedeelte van de URL wordt automatisch gestript.  <br>Gebruik (.*) wildcards om alle bestanden van het gedeelte van de url uit te sluiten.

en: We could not fetch the current price because RocketCDN API returned an unexpected error code.
nl_NL: We konden de huidige prijs niet ophalen omdat RocketCDN API een onverwachte foutcode teruggaf.

en: RocketCDN is not available at the moment. Please retry later.
nl_NL: RocketCDN is momenteel niet beschikbaar. Probeer het later nog eens.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing identifier parameter.
nl_NL: RocketCDN cache legen mislukt: identificatie parameter mist.

en: RocketCDN cache purge failed: Missing user token.
nl_NL: RocketCDN cache legen mislukt: gebruikerstoken mist.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response code.
nl_NL: RocketCDN cache legen mislukt: de API heeft een onverwachte responscode geretourneerd.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an empty response.
nl_NL: RocketCDN cache legen mislukt: de API heeft een leeg antwoord teruggestuurd.

en: RocketCDN cache purge failed: The API returned an unexpected response.
nl_NL: RocketCDN cache legen mislukt: de API heeft een onverwachte respons teruggestuurd.

note: translators: %s = message returned by the API.
en: RocketCDN cache purge failed: %s.
nl_NL: RocketCDN cache legen mislukt: %s.

en: RocketCDN cache purge successful.
nl_NL: RocketCDN cache succesvol geleegd.

note: translators: %1$is = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: %1$sMore Info%2$s
nl_NL: %1$sMeer info%2$s

en: RocketCDN enabled
nl_NL: RocketCDN ingeschakeld

en: RocketCDN disabled
nl_NL: RocketCDN uitgeschakelt

note: Translators: %s = date formatted using date_i18n() and get_option( 'date_format' ).
en: Valid until %s only!
nl_NL: Alleen geldig tot %s!

en: Learn more about RocketCDN
nl_NL: Leer meer over RocketCDN

note: translators: %1$s = discounted price, %2$s = regular price.
en: *$%1$s/month for 12 months then $%2$s/month. You can cancel your subscription at any time.
nl_NL: *$%1$s/maand voor 12 maanden daarna $%2$s/maand. Je kunt je abonnement op elk moment opzeggen.

en: RocketCDN is unavailable on local domains and staging sites.
nl_NL: RocketCDN is niet beschikbaar op lokale domeinen en staging sites.

en: WP Rocket process pending jobs
nl_NL: WP Rocket afwachtende taken verwerken

en: WP Rocket clear failed jobs
nl_NL: WP Rocket mislukte taken legen

en: WP Rocket process on submit jobs
nl_NL: WP Rocket verwerken bij indienen van taken

en: Clear
nl_NL: Legen

en: Script error
nl_NL: Script fout

en: Script timeout
nl_NL: Script time-out

en: Every minute
nl_NL: Elke minuut

en: Regenerate Critical Path CSS
nl_NL: Pad naar kritieke CSS opnieuw genereren

en: Generate Specific CPCSS
nl_NL: Specifieke CPCSS genereren

en: Regenerate specific CPCSS
nl_NL: Specifieke CPCSS opnieuw genereren

en: This feature is not available for non-public post types.
nl_NL: Deze functie is niet beschikbaar voor niet-openbare berichttypen.

en: %l to use this feature.
nl_NL: %l om deze feature te gebruiken.

note: translators: %s = post type.
en: Publish the %s
nl_NL: Publiceer de %s

note: translators: %s = post type.
en: Enable Load CSS asynchronously in WP Rocket settings
nl_NL: CSS asynchroon laden inschakelen in WP Rocket instellingen

en: Enable Load CSS asynchronously in the options above
nl_NL: Schakel CSS asynchroon laden in bij de opties hierboven

note: translators: %1$s = type of content, %2$s = error message.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: %2$s
nl_NL: Kritieke CSS voor %1$s niet gegenereerd. Fout: %2$s

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an empty response.
nl_NL: Kritieke CSS voor %1$s op mobiel niet gegenereerd. Fout: de API heeft een leeg antwoord teruggestuurd.

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an empty response.
nl_NL: Kritieke CSS voor %1$s niet gegenereerd. Fout: de API heeft een leeg antwoord teruggestuurd.

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated.
nl_NL: Kritieke CSS voor %1$s op mobiel niet gegenereerd.

note: translators: %s = item URL. translators: %1$s = item URL or item type.
en: Critical CSS for %1$s not generated.
nl_NL: Kritieke CSS voor %1$s niet gegenereerd.

note: translators: %s = URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The API returned an invalid response code.
nl_NL: Kritieke CSS voor %1$s op mobiel niet gegenereerd. Fout: de API heeft een ongeldige responscode geretourneerd.

note: translators: %s = URL.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The API returned an invalid response code.
nl_NL: Kritieke CSS voor %1$s niet gegenereerd. Fout: de API heeft een ongeldige responscode geretourneerd.

note: translators: %1$s = error message.
en: Error: %1$s
nl_NL: Fout: %1$s

en: Critical CSS generation is currently running.
nl_NL: Kritieke CSS-generatie wordt momenteel uitgevoerd.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Go to the %1$sWP Rocket settings%2$s page to track progress.
nl_NL: Ga naar de %1$sWP Rocket instellingen%2$s pagina om de voortgang bij te houden.

note: Translators: %1$d = number of critical CSS generated, %2$d = total number of critical CSS to generate.
en: Critical CSS generation is currently running: %1$d of %2$d page types completed. (Refresh this page to view progress)
nl_NL: Genereren kritieke CSS draait momenteel: %1$d van %2$d paginatypes voltooid. (Vernieuw deze pagina om voortgang te bekijken)

note: Translators: %1$d = number of critical CSS generated, %2$d = total number of critical CSS to generate.
en: Critical CSS generation finished for %1$d of %2$d page types.
nl_NL: Genereren kritieke CSS voor %1$d van %2$d paginatypes afgerond.

en: Critical CSS generation encountered one or more errors.
nl_NL: Bij het genereren kritieke CSS paden zijn één of meerdere fouten opgetreden.

en: Learn more.
nl_NL: Leer meer.

note: translators: %1$ = opening bold tag, %2$ = closing bold tag.
en: We highly recommend the %1$supdated Remove Unused CSS%2$s for a better CSS optimization. Load CSS Asynchronously is always available as a back-up.
nl_NL: We raden de %1$sbijgewerkte Verwijder ongebruikte CSS%2$s ten zeerste aan voor een betere CSS-optimalisatie. CSS asynchroon laden is altijd beschikbaar als back-up.

en: Stay with the old option
nl_NL: Bij de oude optie blijven

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s on mobile not generated. Error: The destination folder could not be created.
nl_NL: Kritieke CSS voor %1$s op mobiel niet gegenereerd. Fout: de doelmap kon niet worden gemaakt.

note: translators: %s = item URL.
en: Critical CSS for %1$s not generated. Error: The destination folder could not be created.
nl_NL: Kritieke CSS voor %1$s niet gegenereerd. Fout: de doelmap kon niet worden gemaakt.

en: Critical CSS file for mobile does not exist
nl_NL: Kritieke CSS-bestand voor mobiel bestaat niet

en: Critical CSS file does not exist
nl_NL: Kritieke CSS-bestand bestaat niet

en: Critical CSS file for mobile cannot be deleted
nl_NL: Kritieke CSS-bestand voor mobiel kan niet worden verwijderd

en: Critical CSS file cannot be deleted
nl_NL: Kritieke CSS-bestand kan niet worden verwijderd

note: translators: %1$s = item URL or item type.
en: Mobile Critical CSS for %1$s not generated.
nl_NL: Kritieke CSS voor %1$s op mobiel niet gegenereerd.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Critical CSS for %s in progress.
nl_NL: Kritieke CSS voor %s in uitvoering.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Mobile Critical CSS for %s generated.
nl_NL: Kritieke CSS voor %s op mobiel gegenereerd.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Critical CSS for %s generated.
nl_NL: Kritieke CSS voor %s gegenereerd.

en: Critical CSS file deleted successfully.
nl_NL: Kritieke CSS-bestand succesvol verwijderd.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Mobile Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
nl_NL: Kritieke CSS voor %1$s  timeout op mobiel. Probeer het iets later opnieuw.

note: translators: %1$s = Item URL or item type.
en: Critical CSS for %1$s timeout. Please retry a little later.
nl_NL: Kritieke CSS voor %1$s timeout. Probeer het iets later opnieuw.

en: Mobile CPCSS generation not enabled.
nl_NL: Mobiele CPCSS-generatie niet ingeschakeld.

en: Requested post does not exist.
nl_NL: Opgevraagd bericht bestaat niet.

en: Cannot generate CPCSS for unpublished post.
nl_NL: Kan geen CPCSS genereren voor ongepubliceerd bericht.

en: Scheduled Cache Purge
nl_NL: Gepland cache legen

en: Scheduled Database Optimization
nl_NL: Geplande database optimalisatie

en: Database Optimization Process
nl_NL: Optimalisatieproces database

[ctx: noun]
en: Preload
nl_NL: Preloaden

en: Critical Path CSS Generation Process
nl_NL: Kritieke pad CSS-generatieproces

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = discount price.
en: Renew before it is too late, you will pay %1$s%3$s%2$s.
nl_NL: Verleng voordat het te laat is, want dan betaal je %1$s%3$s%2$s.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = discount percentage, %3$s = </strong>, %4$s = discount price.
en: Renew with a %1$s%2$s discount%3$s before it is too late, you will only pay %1$s%4$s%3$s!
nl_NL: Verleng met %1$s%2$s korting%3$s voordat het te laat is, dan betaal je slechts %1$s%4$s%3$s!

note: translators: %1$s = <a>, %2$s = </a>.
en: You need a valid license to continue using this feature. %1$sRenew now%2$s before losing access.
nl_NL: Je hebt een geldige licentie nodig om deze functie te kunnen blijven gebruiken. %1$sVerleng nu%2$s voordat je de toegang verliest.

note: translators: %1$s = <a>, %2$s = </a>.
en: You need an active license to enable this option. %1$sRenew now%2$s.
nl_NL: Je hebt een actieve licentie nodig om deze optie in te schakelen. %1$sVerlengen nu%2$s.

note: translators: %1$s = <a>, %2$s = </a>.
en: You need an active license to enable this option. %1$sMore info%2$s.
nl_NL: Je hebt een actieve licentie nodig om deze optie in te schakelen. %1$sMeer info%2$s.

note: translators: %s = promotion discount percentage.
en: %s off
nl_NL: %s uit

note: translators: %s = promotion name.
en: %s promotion is live!
nl_NL: %s aanbieding is live!

en: Hurry Up! Deal ends in:
nl_NL: Wees er snel bij! Aanbieding verloopt in:

en: Minutes
nl_NL: Minuten

en: Seconds
nl_NL: Seconden

en: Upgrade now
nl_NL: Upgrade nu

en: The Optimize CSS Delivery feature is disabled.
nl_NL: De functie CSS-levering optimaliseren is uitgeschakeld.

en: You can no longer use the Remove Unused CSS or Load CSS asynchronously options.
nl_NL: Je kunt de opties Ongebruikte CSS verwijderen of CSS asynchroon laden niet meer gebruiken.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: You need an %1$sactive license%2$s to keep optimizing your CSS delivery, which addresses a PageSpeed Insights recommendation and improves your page performance.
nl_NL: Je hebt een %1$sactieve licentie%2$s nodig om je CSS-levering te blijven optimaliseren, wat een aanbeveling van PageSpeed Insights adresseert en de prestaties van je pagina's verbetert.

en: Renew now
nl_NL: Verleng nu

en: You will soon lose access to some features.
nl_NL: Je zult al snel de toegang tot sommige functies verliezen.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: You need an %1$sactive license to continue optimizing your CSS delivery%2$s.
nl_NL: Je hebt een %1$sactieve licentie nodig om door te gaan met het optimaliseren van je CSS levering%2$s.

en: The Remove Unused CSS and Load CSS asynchronously features are great options to address the PageSpeed Insights recommendations and improve your website performance.
nl_NL: De functies Ongebruikte CSS verwijderen en CSS asynchroon laden zijn geweldige opties om de aanbevelingen van PageSpeed Insights op te volgen en de prestaties van je site te verbeteren.

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>, %3$s = date.
en: These features will be %1$sautomatically disabled on %3$s%2$s.
nl_NL: Deze functies worden %1$sautomatisch uitgeschakeld op %3$s%2$s.

en: Your WP Rocket license is expired!
nl_NL: Jouw WP Rocket licentie is verlopen!

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: Your website could be much faster if it could take advantage of our %1$snew features and enhancements%2$s. 🚀
nl_NL: Je site zou veel sneller kunnen zijn als hij kon profiteren van onze %1$snieuwe functies en verbeteringen%2$s. 🚀

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: Your %1$sWP Rocket license is about to expire%2$s: you will soon lose access to product updates and support.
nl_NL: Je %1$sWP Rocket licentie staat op het punt te verlopen%2$s: je verliest binnenkort de toegang tot productupdates en ondersteuning.

note: translators: %s = number of websites.
en: %s websites
nl_NL: %s sites

note: translators: %s = license name.
en: Upgrade to %s
nl_NL: Upgrade naar %s

en: Speed Up More Websites
nl_NL: Maak meer sites sneller

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license. To upgrade, simply pay the %1$sprice difference%2$s between your current and new licenses, as shown below.
nl_NL: Je kunt WP Rocket op meer sites gebruiken door je licentie te upgraden. Om te upgraden betaal je simpelweg het %1$sprijsverschil%2$s tussen je huidige en nieuwe licenties, zoals hieronder weergegeven.

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: %1$sN.B.%2$s: Upgrading your license does not change your expiration date
nl_NL: %1$sN.B.%2$s: het upgraden van je licentie verandert je vervaldatum niet

en: You can use WP Rocket on more websites by upgrading your license (you will only pay the price difference between your current and new licenses).
nl_NL: Je kunt WP Rocket op meer sites gebruiken door je licentie te upgraden (je betaalt dan alleen het prijsverschil tussen je huidige en nieuwe licentie).

en: LazyLoad for images
nl_NL: LazyLoad voor afbeeldingen

en: LazyLoad for iframes/videos
nl_NL: LazyLoad voor iframes/video's

en: LazyLoad CSS backgrounds
nl_NL: LazyLoad CSS achtergronden

en: Themes
nl_NL: Thema's

en: You need an active license to get the latest version of the lists from our server.
nl_NL: Je hebt een actieve licentie nodig om de nieuwste versie van de lijsten van onze server te krijgen.

en: Default Lists
nl_NL: Standaard lijsten

en: Delay JavaScript Execution Exclusion Lists
nl_NL: JavaScript-uitvoering uitstellen Uitsluitingslijsten

en: Incompatible plugins Lists
nl_NL: Incompatibele plugins Lijsten

en: Could not get updated lists from server.
nl_NL: Kon geen bijgewerkte lijsten van de server krijgen.

en: Lists are up to date.
nl_NL: Lijsten zijn up-to-date.

en: Could not update lists.
nl_NL: Kan lijsten niet updaten.

en: Lists are successfully updated.
nl_NL: Lijsten zijn succesvol bijgewerkt.

en: Minify/combine JavaScript
nl_NL: JavaScript verkleinen/combineren

en: Minify CSS
nl_NL: CSS verkleinen

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: Used CSS cache cleared!
nl_NL: %1$s: gebruikte CSS-cache geleegd!

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: The preload service is now active. After the initial preload it will continue to cache all your pages whenever they are purged. No further action is needed.
nl_NL: %1$s: de preload-service is nu actief. Na de initiële preload zal deze doorgaan met het cachen van al je pagina's wanneer ze worden geleegd. Er is geen verdere actie nodig.

en: WP Rocket Preload pending jobs
nl_NL: WP Rocket preload wachtende taken

en: WP Rocket Preload revert stuck failed jobs
nl_NL: WP Rocket preload terugdraaien vastgelopen mislukte taken

en: Clear Used CSS of this URL
nl_NL: Gebruikte CSS van deze URL legen

note: translators: %1$s = plugin name, %2$s = number of seconds.
en: %1$s: Please wait %2$s seconds. The Remove Unused CSS service is processing your pages, the plugin is optimizing LCP and the images above the fold.
nl_NL: %1$s: wacht %2$s seconden. De Verwijder ongebruikte CSS service verwerkt je pagina's, de plugin optimaliseert LCP en de afbeeldingen boven de fold.

note: translators: %1$s = plugin name, %2$s = number of URLs, %3$s = number of seconds.
en: %1$s: The LCP element has been optimized, and the images above the fold were excluded from lazyload. The Used CSS of your homepage has been processed.
    			 WP Rocket will continue to generate Used CSS for up to %2$s URLs per %3$s second(s).
nl_NL: %1$s: het LCP-element is geoptimaliseerd en de afbeeldingen boven de fold zijn uitgesloten van lazy-loaden. De Gebruikte CSS van je homepage is verwerkt.
    			WP Rocket zal Gebruikte CSS blijven genereren voor maximaal %2$s URL's per %3$s seconde(n).

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: We suggest enabling %1$sPreload%2$s for the fastest results.
nl_NL: We raden aan om %1$sPreloaden%2$s in te schakelen voor de snelste resultaten.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: To learn more about the process check our %1$sdocumentation%2$s.
nl_NL: Om meer te leren over het process, bekijk onze %1$sdocumentatie%2$s.

en: We couldn't generate the used CSS because you're using a nulled version of WP Rocket. You need an active license to use the Remove Unused CSS feature and further improve your website's performance.
nl_NL: We konden de gebruikte CSS niet genereren omdat je een nulled versie van WP Rocket gebruikt. Je hebt een actieve licentie nodig om de functie Verwijder ongebruikte CSS te gebruiken en de prestaties van je site verder te verbeteren.

note: translators: %1$s = promo percentage.
en: Click here to get a WP Rocket single license at %1$s off!
nl_NL: Klik hier voor een WP Rocket enkele licentie met %1$s korting!

note: translators: %1$s = <a> open tag, %2$s = </a> closing tag.
en: It seems a security plugin or the server's firewall prevents WP Rocket from accessing the SaaS features. IPs listed %1$shere in our documentation%2$s should be added to your allowlists:
nl_NL: Het lijkt erop dat een beveiligingsplugin of de firewall van de server voorkomt dat WP Rocket toegang krijgt tot de SaaS-functies. IP's vermeld %1$shier in onze documentatie%2$s moet worden toegevoegd aan je toestemmingslijsten:

en: - In the security plugin, if you are using one
nl_NL: - In de beveiligingsplugin, als je er een gebruikt

en: - In the server's firewall. Your host can help you with this
nl_NL: - In de firewall van de server. Je host kan je hiermee helpen

en: There seems to be an issue validating your license. Please see the error message below. | There seems to be an issue validating your license. You can see the error messages below.
nl_NL[0]: Er lijkt een probleem te zijn met het valideren van je licentie. Zie de foutmelding hieronder.
nl_NL[1]: Er lijkt een probleem te zijn met het valideren van je licentie. Je kunt de foutmeldingen hieronder zien.

en: Server type:
nl_NL: Type server:

en: PHP version number:
nl_NL: PHP-versienummer:

en: WordPress version number:
nl_NL: WordPress versienummer:

en: Current theme:
nl_NL: Huidig thema:

en: Current site language:
nl_NL: Huidige taal site:

en: Active plugins:
nl_NL: Actieve plugins:

en: Plugin names of all active plugins
nl_NL: Pluginnamen van alle actieve plugins

en: Anonymized WP Rocket settings:
nl_NL: Geanonimiseerde WP Rocket instellingen:

en: Which WP Rocket settings are active
nl_NL: Welke WP Rocket instellingen actief zijn

en: WP Rocket license type
nl_NL: WP Rocket licentietype

en: The provided license data are not valid.
nl_NL: De verstrekte licentiegegevens zijn niet geldig.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: To resolve, please %1$scontact support%2$s.
nl_NL: Om op te lossen, neem alsjeblieft %1$scontact op met ondersteuning%2$s.

note: Translators: %1$s = opening em tag, %2$s = closing em tag, %3$s = opening link tag, %4$s closing link tag.
en: License validation failed. Our server could not resolve the request from your website.
nl_NL: Licentie validatie mislukt. Onze server kon het verzoek van uw site niet verwerken.

note: Translators: %1$s = opening em tag, %2$s = closing em tag, %3$s = opening link tag, %4$s closing link tag.
en: Try clicking %1$sValidate License%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
nl_NL: Probeer hieronder op %1$sLicentie valideren%2$s te klikken. Als de fout zich blijft voordoen, volg dan %3$sdeze handleiding%4$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: License validation failed. You may be using a nulled version of the plugin. Please do the following:
nl_NL: Licentie validatie mislukt. Het kan zijn dat je een nietige versie van de plugin gebruikt. Doe het volgende:

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Login to your WP Rocket %1$saccount%2$s
nl_NL: Meld je aan bij je WP Rocket %1$saccount%2$s

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Download the zip file
nl_NL: Download het ZIP-bestand

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Reinstall
nl_NL: Herinstalleren

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: If you do not have a WP Rocket account, please %1$spurchase a license%2$s.
nl_NL: Als je nog geen WP Rocket account hebt, raden wij je aan om %1$seen licentie aan te schaffen%2$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: License validation failed. This user account does not exist in our database.
nl_NL: Licentie validatie mislukt. Dit gebruikersaccount bestaat niet in onze database.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: To resolve, please contact support.
nl_NL: Neem contact op met ondersteuning om dit op te lossen.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: License validation failed. This user account is blocked.
nl_NL: Licentie validatie mislukt. Dit gebruikersaccount is geblokkeerd.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Please see %1$sthis guide%2$s for more info.
nl_NL: Zie %1$sdeze handleiding%2$s voor meer informatie.

note: Translators: %1$s = opening em tag, %2$s = closing em tag, %3$s = opening link tag, %4$s closing link tag.
en: Try clicking %1$sSave Changes%2$s below. If the error persists, follow %3$sthis guide%4$s.
nl_NL: Probeer hieronder op %1$sWijzigingen opslaan%2$s te klikken. Als de fout zich blijft voordoen, volg dan %3$sdeze handleiding%4$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Your license is not valid.
nl_NL: Je licentie is niet geldig.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Make sure you have an active %1$sWP Rocket license%2$s.
nl_NL: Zorg ervoor dat je een actieve %1$sWP Rocket licentie%2$s hebt.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag, %3$s = opening link tag.
en: You have added as many sites as your current license allows.
nl_NL: Je hebt meer sites toegevoegd aan deze licentie dan dat je licentie momenteel toestaat.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag, %3$s = opening link tag.
en: Upgrade your %1$saccount%2$s or %3$stransfer your license%2$s to this domain.
nl_NL: Upgrade je %1$saccount%2$s of %3$sverhuis je licentie%2$s naar dit domein.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This website is not allowed.
nl_NL: Deze website is niet toegestaan.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Please %1$scontact support%2$s.
nl_NL: Neem contact op met %1$sde support%2$s.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This license key is not recognized.
nl_NL: Deze licentiecode word niet herkend.

note: Translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: If the issue persists, please %1$scontact support%2$s.
nl_NL: Als het probleem aanhoudt, neem dan %1$scontact op met support%2$s.

note: Translators: %s = error message returned.
en: License validation failed: %s
nl_NL: Validatie van de licentie is mislukt: %s

en: The log file does not exist.
nl_NL: Het logbestand bestaat niet.

en: The log file could not be read.
nl_NL: Het logbestand kon niet gelezen worden.

en: The logs are not saved into a file.
nl_NL: De logs zijn niet opgeslagen in een bestand.

note: Translators: %s = Hosting name.
en: Varnish auto-purge will be automatically enabled once Varnish is enabled on your %s server.
nl_NL: Varnish automatisch legen, wordt automatisch ingeschakeld zodra Varnish is ingeschakeld op je %s server.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Your installation seems to be missing core Kinsta files managing Cache clearing, which will prevent your Kinsta installation and WP Rocket from working correctly. Please get in touch with Kinsta support through your %1$sMyKinsta%2$s account to resolve this issue.
nl_NL: Je installatie lijkt kernbestanden van Kinsta te missen die het cache legen beheert, waardoor je Kinsta installatie en WP Rocket niet correct werken. Neem contact op met Kinsta support via je %1$sMyKinsta%2$s account om dit probleem op te lossen.

note: translators: %1$s = plugin name.
en: %1$s: Cloudflare's HTTP/2 Server Push is incompatible with the features of Remove Unused CSS and Combine CSS files. We strongly recommend disabling it.
nl_NL: %1$s: Cloudflare's HTTP/2 Server Push is niet compatibel met de functies van Verwijder ongebruikte CSS en CSS bestanden combineren. We raden ten zeerste aan deze functie uit te schakelen.

en: Your site is using the official Cloudflare plugin. We have enabled Cloudflare auto-purge for compatibility. If you have APO activated, it is also compatible.
nl_NL: Je site gebruikt de officiële Cloudflare-plugin. We hebben Cloudflare automatisch legen ingeschakeld voor compatibiliteit. Als je APO hebt geactiveerd, is dat ook compatibel.

en: Cloudflare cache will be purged each time WP Rocket clears its cache to ensure content is always up-to-date.
nl_NL: Cloudflare cache wordt elke keer geleegd als WP Rocket zijn cache leegt, zodat de inhoud altijd up-to-date is.

note: Translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s You are using "Dynamic Cookies Cache". Cloudflare APO is not yet compatible with that feature.
nl_NL: %1$sWP Rocket:%2$s je gebruikt "Dynamische cookies cache". Cloudflare APO is nog niet compatibel met die functie.

note: Translators:%1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: You should either disable Cloudflare APO or check with the theme/plugin requiring the use of “Dynamic Cookies Cache” developers for an alternative way to be page-cache friendly. %1$sMore info%2$s
nl_NL: Je moet Cloudflare APO uitschakelen of navragen bij de ontwikkelaars van thema's/plugin die het gebruik van “Dynamische cookies cache" vereisen voor een alternatieve manier om paginacache-vriendelijk te zijn. %1$sMeer info%2$s

note: Translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag, %3$s = opening <a> tag, %4$s = closing </a> tag, %5$s = opening <a> tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s You are using "Separate cache files for mobile devices". You need to activate "Cache by Device Type" %3$ssetting%5$s on Cloudflare APO to serve the right version of the cache. %4$sMore info%5$s
nl_NL: %1$sWP Rocket:%2$s je gebruikt "Gescheiden cache-bestanden voor mobiele apparaten". Je moet "Cache by Device Type" %3$sinstelling%5$s op Cloudflare APO activeren om de juiste versie van de cache te serveren. %4$sMeer info%5$s

note: Translators: %1$s = strong opening tag, %2$s = strong closing tag.
en: %1$sWP Rocket:%2$s You have "Cache by Device Type" enabled on Cloudflare APO. If you judge it necessary for the website to have a different cache on mobile and desktop, we suggest you enable our “Separate Cache Files for Mobiles Devices” to ensure the generated cache is accurate.
nl_NL: %1$sWP Rocket:%2$s je hebt "Cache by Device Type" ingeschakeld op Cloudflare APO. Als je het nodig vindt dat de site een verschillende cache heeft op mobiel en desktop, raden we je aan om onze "Cache-bestanden voor mobiele apparaten scheiden" in te schakelen om ervoor te zorgen dat de gegenereerde cache accuraat is.

note: translators: %1$s is WP Rocket plugin name, %2$s is opening <a> tag, %3$s is closing </a> tag.
en: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed is not compatible with this plugin and may cause unexpected results. %2$sMore Info%3$s
nl_NL: <strong>%1$s</strong>: Mod PageSpeed is niet compatibel met deze plugin en kan onverwachte resultaten veroorzaken. %2$sMeer info%3$s

note: Translators: %1$s is an opening <strong> tag; %2$s is a closing </strong> tag
en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's JavaScript Aggregation feature is enabled. WP Rocket's Delay JavaScript Execution will not be applied to the file it creates. We suggest disabling %1$sJavaScript Aggregation%2$s to take full advantage of Delay JavaScript Execution.
nl_NL: %1$sWP Rocket:%2$s we hebben gedetecteerd dat de JavaScript-aggregatiefunctie van Autoptimize is ingeschakeld. WP Rocket's JavaScript-uitvoering uitstellen zal niet worden toegepast op het bestand dat het maakt. We raden aan om %1$sJavaScript-aggregatie%2$s uit te schakelen om volledig te kunnen profiteren van Uitgestelde JavaScript-uitvoering.

note: Translators: %1$s is an opening <strong> tag; %2$s is a closing </strong> tag
en: %1$sWP Rocket: %2$sWe have detected that Autoptimize's Aggregate Inline CSS feature is enabled. WP Rocket's Load CSS Asynchronously will not work correctly. We suggest disabling %1$sAggregate Inline CSS%2$s to take full advantage of Load CSS Asynchronously Execution.
nl_NL: %1$sWP Rocket:%2$s we hebben gedetecteerd dat de functie Aggregate Inline CSS van Autoptimize is ingeschakeld. WP Rocket's CSS asynchroon laden zal niet correct werken. We raden aan om %1$sAggregate Inline CSS%2$s uit te schakelen om volledig te kunnen profiteren van Load CSS Asynchronously Execution.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: This plugin blocks WP Rocket's caching and optimizations. Deactivate it and use %1$sEzoic's nameserver integration%2$s instead.
nl_NL: Deze plugin blokkeert de caching en optimalisaties van WP Rocket. Deactiveer hem en gebruik in plaats daarvan %1$sEzoic's nameserverintegratie%2$s.

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %s = Plugin name.
en: Please deactivate the following %s option which conflicts with WP Rocket features: | Please deactivate the following %s options which conflict with WP Rocket features:
nl_NL[0]: Deactiveer de volgende %s optie die conflicteert met de functies van WP Rocket:
nl_NL[1]: Deactiveer de volgende %s opties die conflicteren met de functies van WP Rocket:

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sdisable emoji%3$s conflicts with WP Rockets %2$sdisable emoji%3$s
nl_NL: %1$s %2$semoji uitschakelen%3$s conflicteert met WP Rocket's %2$semoji uitschakelen%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sGZIP compression%3$s conflicts with WP Rocket %2$sGZIP compression%3$s
nl_NL: %1$s %2$sGZIP-compressie%3$s conflicteert met WP Rocket %2$sGZIP-compressie%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sbrowser caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$sbrowser caching%3$s
nl_NL: %1$s %2$sbrowser caching%3$s conflicteert met WP Rocket %2$sbrowser caching%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$spage caching%3$s conflicts with WP Rocket %2$spage caching%3$s
nl_NL: %1$s %2$spage caching%3$s conflicteert met WP Rocket %2$spage caching%3$s

[ctx: Hummingbird notice]
note: Translators: %1$s = Plugin name, %2$s = <em>, %3$s = </em>.
en: %1$s %2$sasset optimization%3$s conflicts with WP Rocket %2$sfile optimization%3$s
nl_NL: %1$s %2$sasset optimalisatie%3$s conflicten met WP Rocket %2$sbestandsoptimalisatie%3$s

en: Remove Unused CSS is currently activated in Perfmatters. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable this option in Perfmatters.
nl_NL: Verwijder ongebruikte CSS is momenteel geactiveerd in Perfmatters. Als je de functie Verwijder ongebruikte CSS van WP Rocket wilt gebruiken, schakel deze optie dan uit in Perfmatters.

en: Automated unused CSS removal is currently activated in RapidLoad Power-Up for Autoptimize. If you want to use WP Rocket's Remove Unused CSS feature, disable the  RapidLoad Power-Up for Autoptimize plugin.
nl_NL: Geautomatiseerde verwijdering van ongebruikte CSS is momenteel geactiveerd in RapidLoad Power-Up voor Autoptimize. Als je de functie Verwijder ongebruikte CSS van WP Rocket wilt gebruiken, schakel dan de plugin RapidLoad Power-Up for Autoptimize uit.

note: translators: %1$s = plugin name.
en: Delay JS is currently activated in %1$s. If you want to use WP Rocket’s delay JS, disable %1$s
nl_NL: JS uitstellen is momenteel geactiveerd in %1$s. Als je WP Rocket's delay JS wilt gebruiken, schakel dan %1$s uit

en: Your Divi template was updated. Clear the Used CSS if the layout, design or CSS styles were changed.
nl_NL: Je Divi template is bijgewerkt. Leeg de Gebruikte CSS als de lay-out, het ontwerp of de CSS-stijlen werden gewijzigd.

en: Load CSS asynchronously for mobile
nl_NL: CSS asynchroon laden voor mobiel

en: Your website currently uses the same Critical Path CSS for both desktop and mobile.
nl_NL: Je site gebruikt momenteel hetzelfde Kritieke pad CSS voor zowel desktop als mobiel.

en: Click the button to enable mobile-specific CPCSS for your site.
nl_NL: Klik op de knop om mobiel-specifieke CPCSS in te schakelen voor je site.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This is a one-time action and this button will be removed afterwards. %1$sMore info%2$s
nl_NL: Dit is een eenmalige actie en deze knop wordt daarna verwijderd. %1$sMeer info%2$s

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Your site is now using mobile-specific critical path CSS. %1$sMore info%2$s
nl_NL: Je site gebruikt nu mobiel-specifieke kritieke pad CSS. %1$sMeer info%2$s

en: Generate Mobile Specific CPCSS
nl_NL: Mobiel-specifieke CPCSS genereren

en: Critical Path CSS
nl_NL: Kritieke pad CSS

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Generate specific Critical Path CSS for this post. %1$sMore info%2$s
nl_NL: Specifieke kritieke pad CSS voor dit bericht genereren. %1$sMeer info%2$s

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: This post uses specific Critical Path CSS. %1$sMore info%2$s
nl_NL: Dit bericht maakt gebruik van specifieke Kritieke pad CSS. %1$sMeer info%2$s

en: Revert back to the default CPCSS
nl_NL: Terugkeren naar de standaard CPCSS

en: Facing an issue?
nl_NL: Ervaar je problemen?

en: It is not always necessary to deactivate WP Rocket when facing any issues. Most of them can be fixed by deactivating only some options.
nl_NL: Het is niet altijd nodig om WP Rocket te deactiveren als je problemen ondervindt. De meeste kunnen worden opgelost door slechts enkele opties uit te schakelen.

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: Our advice? Instead of deactivating WP Rocket, use our %1$sSafe Mode%2$s to quickly disable LazyLoad, File Optimization, and CDN options. Then check to see if your issue is resolved.
nl_NL: Ons advies? In plaats van WP Rocket te deactiveren, gebruik je onze %1$sVeilige modus%2$s om snel LazyLoad, Bestandsoptimalisatie en CDN-opties uit te schakelen. Controleer vervolgens of je probleem is opgelost.

en: Do you want to use our Safe Mode to troubleshoot WP Rocket?
nl_NL: Wil je onze Veilige modus gebruiken om problemen met WP Rocket op te lossen?

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: Yes, apply "%1$sSafe Mode%2$s"
nl_NL: Ja, "%1$sVeilige modus%2$s" toepassen

note: translators: %1$s = opening strong tag, %2$s = closing strong tag.
en: and export WP Rocket settings %1$s(Recommended as current settings will be deleted)%2$s
nl_NL: en exporteer WP Rocket instellingen %1$s(Aanbevolen omdat de huidige instellingen worden verwijderd)%2$s

en: No, deactivate and snooze this message for
nl_NL: Nee, deactiveer en sluimer dit bericht voor

en: 1 day
nl_NL: 1 dag

en: 7 days
nl_NL: 7 dagen

en: 30 days
nl_NL: 30 dagen

en: Forever
nl_NL: Voor altijd

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

en: Confirm
nl_NL: Bevestigen

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = plugin version, %3$s = </strong>, %4$s = <a>, %5$s = </a>, %6$s = <a>.
en:  %1$sWP Rocket %2$s%3$s is available. %4$sLearn more%5$s about the updates and enhancements of this major version. You need an active license to use them on your website, don’t miss out! %6$sRenew Now%5$s
nl_NL:  %1$sWP Rocket %2$s%3$s is beschikbaar. %4$sLeer meer%5$s over de updates en verbeteringen van deze grote versie. Je hebt een actieve licentie nodig om ze op je site te gebruiken, mis het niet! %6$sVerleng nu%5$s

en: Update Inclusion and Exclusion Lists
nl_NL: Lijsten met insluitingen en uitsluitingen updaten

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Compatibility lists are downloaded automatically every week. Click the button if you want to update them manually. %1$sMore info%2$s
nl_NL: Compatibiliteitslijsten worden elke week automatisch gedownload. Klik op de knop als je ze handmatig wilt updaten. %1$sMeer info%2$s

en: Update lists
nl_NL: Lijsten updaten

en: Enable Google Font Optimization
nl_NL: Google Font optimalisatie activeren

en: Improves font performance and combines multiple font requests to reduce the number of HTTP requests.
nl_NL: Verbetert de lettertypeprestaties en combineert meerdere lettertypeverzoeken om het aantal HTTP-verzoeken te verminderen.

note: translators: %1$s = opening link tag, %2$s = closing link tag.
en: Google Fonts Optimization is now enabled for your site. %1$sMore info%2$s
nl_NL: Google Fonts Optimalisatie is nu ingeschakeld voor je site. %1$sMeer info%2$s

en: Optimize Google Fonts
nl_NL: Optimaliseer Google Fonts

en: Clear cache after
nl_NL: Cache legen na

en: 3rd parties
nl_NL: Derde partijen

en: Select all
nl_NL: Alles selecteren

en: Import settings
nl_NL: Instellingen importeren

en: Add-on status
nl_NL: Status add-on

en: Modify options
nl_NL: Opties aanpassen

note: translators: %s is a "Learn more" link.
en: Purges RocketCDN cached resources for your website. %s
nl_NL: RocketCDN gecachete bronnen legen van je site. %s

note: translators: %s is a "Learn more" link.
en: Learn more
nl_NL: Meer weten

en: Clear all RocketCDN cache files
nl_NL: Alle RocketCDN cache-bestanden legen

en: Mobile Cache
nl_NL: Mobiele cache

en: Speed your site for mobile visitors.
nl_NL: Versnel je site voor mobiele bezoekers.

en: Mobile Cache is now enabled for your site.
nl_NL: Mobiele cache is nu ingeschakeld voor je site.

en: Enable Mobile Cache
nl_NL: Mobiele cache inschakelen

en: Cloudflare Cache
nl_NL: Cloudflare cache

note: translators: %s is a "Learn more" link.
en: Purges cached resources for your website. %s
nl_NL: Leegt gecachete bronnen op je website. %s

en: Clear all Cloudflare cache files
nl_NL: Alle Cloudflare cache-bestanden legen

en: Congratulations!
nl_NL: Gefeliciteerd!

en: WP Rocket is now activated and already working for you.
nl_NL: WP Rocket is nu geactiveerd en en is al voor je aan het werk.

en: Your website should be loading faster now!
nl_NL: Je site zou nu sneller moeten laden!

en: To guarantee fast websites, WP Rocket automatically applies 80% of web performance best practices.
nl_NL: Om snelle sites te garanderen, past WP Rocket automatisch 80% of best practices voor webprestaties toe.

en: We also enable options that provide immediate benefits to your website.
nl_NL: We maken ook opties mogelijk die direct voordeel opleveren voor je site.

en: My Account
nl_NL: Mijn account

en: Refresh info
nl_NL: Informatie vernieuwen

en: with
nl_NL: met

en: Expiration Date
nl_NL: Einddatum

en: View my account
nl_NL: Mijn account bekijken

en: Frequently Asked Questions
nl_NL: Veelgestelde vragen

en: Still cannot find a solution?
nl_NL: Geen oplossing gevonden?

en: Submit a ticket and get help from our friendly and knowledgeable Rocketeers.
nl_NL: Dien een ticket in en krijg hulp van onze vriendelijke en deskundige Rocketeers.

en: Ask support
nl_NL: Vraag het de support

en: Backup your database before you run a cleanup!
nl_NL: Backup je database voordat je het opschonen begint!

en: Once a database optimization has been performed, there is no way to undo it.
nl_NL: Nadat een database optimalisatie is uitgevoerd is er geen mogelijkheid meer om dit ongedaan te maken.

en: Save Changes and Optimize
nl_NL: Wijzigingen opslaan en optimaliseer

en: Install Imagify
nl_NL: Installeer Imagify

en: WP Rocket was not able to automatically validate your license.
nl_NL: WP Rocket kon je licentie niet automatisch valideren.

note: translators: %1$s = tutorial URL, %2$s = support URL.
en: Follow this %1$s, or contact %2$s to get the engine started.
nl_NL: Volg deze %1$s, of neem contact op met %2$s om de motor te laten starten.

en: Learn More
nl_NL: Leer meer

en: Clear all Sucuri cache files
nl_NL: Alle Sucuri cache-bestanden legen

note: translators: %1$s = formatted file size, %2$s = formatted number of entries (don't use %2$d).
en: Files size: %1$s. Number of entries: %2$s.
nl_NL: Bestandsformaat: %1$s. Aantal items: %2$s.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %1$sDownload the file%2$s.
nl_NL: %1$sDownload het bestand%2$s.

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: %1$sDelete the file%2$s.
nl_NL: %1$sVerwijder het bestand%2$s.

en: Export settings
nl_NL: Instellingen exporteren

en: Download a backup file of your settings
nl_NL: Download een back-upbestand van je instellingen

en: Download settings
nl_NL: Instellingen downloaden

en: Rollback
nl_NL: Terugdraaien

note: translators: %s = WP Rocket version number.
en: Has version %s caused an issue on your website?
nl_NL: Heeft versie %s voor problemen op je website gezorgd?

note: translators: %s = <br>.
en: You can rollback to the previous major version here.%sThen send us a support request.
nl_NL: Je kunt hier teruggaan naar de vorige hoofdversie.%sStuur ons dan een ondersteuningsverzoek.

note: translators: %s = WP Rocket previous version.
en: Reinstall version %s
nl_NL: Versie %s opnieuw installeren

en: Debug mode
nl_NL: Debug modus

en: Create a debug log file.
nl_NL: Creëer een debug log-bestand.

en: Getting Started
nl_NL: Aan de slag

en: Getting Started with WP Rocket
nl_NL: Aan de slag met WP Rocket

en: Finding the Best Settings for Your Site
nl_NL: De beste instellingen voor je site vinden

en: How to Check if WP Rocket is Caching Your Site
nl_NL: Hoe je kunt controleren of WP Rocket je site cachet

en: How Preloading Works
nl_NL: Hoe preloaden werkt

en: Passing the Core Web vitals
nl_NL: Core Web vitals gepasseerd

en: How to improve LCP with WP Rocket
nl_NL: Hoe LCP verbeteren met WP Rocket

en: How to improve CLS with WP Rocket
nl_NL: Hoe je CLS kunt verbeteren met WP Rocket

en: Troubleshooting
nl_NL: Problemen oplossen

en: Troubleshooting Display Issues with File Optimization
nl_NL: Problemen met weergave oplossen met bestandsoptimalisatie

en: How to Find the Right JavaScript to Exclude
nl_NL: Hoe je het juiste JavaScript vindt om uit te sluiten

en: How External Content Slows Your Site
nl_NL: Hoe externe inhoud je site vertraagt

en: Set Up the Cloudflare Add-on
nl_NL: Stel de Cloudflare add-on in

en: WP Rocket Settings
nl_NL: WP Rocket instellingen

note: translators: %s = Plugin version number.
en: version %s
nl_NL: versie %s

en: Show Sidebar
nl_NL: Zijbalk weergeven

note: translators: %1$s = <strong>, %2$s = </strong>.
en: Below is a detailed view of all data WP Rocket will collect %1$sif granted permission.%2$s
nl_NL: Hieronder vind je een gedetailleerd overzicht van alle gegevens die WP Rocket zal verzamelen %1$sals je daar toestemming voor geeft.%2$s

en: WP Rocket will never transmit any domain names or email addresses (except for license validation), IP addresses, or third-party API keys.
nl_NL: WP Rocket zal nooit domeinnamen of e-mailadressen (behalve voor licentievalidatie), IP-adressen of API-sleutels van derden doorgeven.

en: Activate Rocket analytics
nl_NL: Activeer Rocket analytics

en: It is a great starting point to fix some of the most common issues.
nl_NL: Het is een geweldig startpunt om een aantal van de meest voorkomende problemen op te lossen.

en: Read the documentation
nl_NL: Lees de documentatie

en: What WP Rocket Does For You By Default
nl_NL: Wat WP Rocket standaard voor je doet

en: Quick Actions
nl_NL: Snelle acties

en: Clear and preload
nl_NL: Legen en preloaden

en: Regenerate Critical CSS
nl_NL: Kritieke CSS opnieuw genereren

en: Need Help?
nl_NL: Hulp nodig?

note: translators: %1$s = opening <a> tag, %2$s = closing </a> tag.
en: I agree to share anonymous data with the development team to help improve WP Rocket. %1$sWhat info will we collect?%2$s
nl_NL: Ik ga ermee akkoord dat WP Rocket anoniem data met het development team deelt ter verbetering van de plug-in. %1$sWelke informatie verzamelt de plug-in? %2$s
